SM systém

SM systém (špirálovitá stabilizácia chrbtice)

Ide o vysoko účinný pohybový program, ktorý využíva unikátny objav "špirálovitá stabilizácia chrbtice". Podstatou je prepojenie stabilizačných svalov v celom tele naraz v priebehu optimálne koordinovaného pohybu. Tak sa vytvorí dynamický stabilizačný svalový korzet. Pohybový program používa pri každom cviku všetky dôležité pohybové prvky naraz: posilňovanie, stabilizácia, naťahovanie, relaxácia, koordinácia, nácvik rovnováhy.

Cvičenie vyrovnáva chrbticu do strednej línie a naťahuje ju smerom nahor. Tak vzniká vysoko efektívna regenerácia medzistavcových platničiek po sedavom zamestnaní alebo po náročnom športe. Cvičenie sa ľahko naučíme, lebo využíva prirodzenú koordináciu pohybu človeka bežnú pri chôdzi a behu. Originálna metóda MUDr. Smíška - rehabilitačného a športového lekára z Prahy je preverená 30-ročnou praxou a je uznaná českými a nemeckými zdravotnými poisťovňami.

Varianty cvičenia

 • individuálne cvičenie
 • cvičenie v malej skupine s dôrazom na odstraňovanie chýb pri cvičení
 • cvičenie vo veľkej skupine na hudbu s cieľom automatizovať pohyb, relaxovať a regenerovať
 • individuálne domáce cvičenie

Liečba a prevencia
 • poškodenie medzistavej platničky (aj na viacerých etážach skoliózy)
 • spondylolistéza
 • ťažkosti po operáciách medzistavcových platničiek
 • artrózy bedrového kĺbu


Cvičenie je modifikované podľa náročnosti pre rôzne výkonnostné skupiny:
 

 • žiaci, študenti, mládež

Cieľom cvičenia je regenerácia po dlhom sedenéí v školských laviciach. Cvičenie je prevenciou vzniku chabého držania tela, hyperkyfózy, hyperlordózy, Morus Scheuermann, skoliotického držania (prevencia vzniku skoliózy). Cvičenie je možné začať už v 5-tich rokoch.

 • športovci

Rýchly nástup aktivity stabilizačných svalov zlepší cit pre rovnováhu a zároveň ochráni chrbticu a váhonosné kĺby pred preťažením. Strečing a aktívna relaxácia svalov umožní dosiahnúť omnoho väčší rozsah pohybu a umožní uvoľniť napätie svalov, ktoré bránia v špičkovom výkone. Beh športovcov sa zrýchli a vďaka optimálnej stabilizácii bude mať regeneračný charakter. Cvičenie zvýši kondíciu športovca a pomôže mu udržať zdravú chrbticu a kĺby.

 • stredný vek

Po sedavej práci alebo po jednostrannom zaťažení SM cvičenie obnoví svalovú rovnováhu, uvoľní bolestivé svalové napätie a optimalizuje pohybovú koordináciu. Dôležitým cieľom cvičenia je optimálne koordinovaná chôdza a beh v každodennom živote i pri rekreačnom športe.

 • seniori

Cvičením v sede upravíme poruchy a rozsah pohybu v ramennom pletenci, posilníme šikmé brušné svaly a relaxujeme šiju. Cvičením v stoji s oporou stabilizujeme trup a panvu a relaxujeme bolestivé napätie v chrbte. Nakoniec postupne zvládneme koordináciu a stabilizáciu chôdze. Cieľom je bezbolestne prežiť aktívnu starobu a zvládnuť stabilnú chôdzu. Odstránenie nestability a točenia hlavy je prevenciou pádu.

 • mamičky

Príprava na tehotenstvo, cvičenie počs tehotenstva, návrat kondície po pôrode. Aktivácia brušných svalov, posilnenie svalov pánvového dna, prevencia bolestí chrbta v tehotenstve a po ňom.

Pre zabezpečenie plynulej prevádzky je nutné sa na procedúry objednať.

http://www.medikardfyzio.sk1. poschodie - B 120

E-mail: info@medikardfyzio.sk
Telefón: Bc. Ivana Frenáková - 0948 308 367 PhDr. Tomáš Hitrík - 0949 000 747 (Telefonické objednávky v čase 08:00-15:00)